Mecz o Puchar Klienta: Public relations kontra reklama!

Rynek marketingowy pełen jest sprzeczności. Do takiego wniosku można dojść obserwując co się tutaj dzieje, zarówno w Polsce jak i na świecie.

Z jednej strony normą jest kiedy duża agencja reklamowa posiada własny dział marketingu & public relations. Każdy wie, że służy on promocji własnych usług. Niemniej od wielu lat obserwujemy trend kiedy te same agencje rozszerzają swoją ofertę reklamową o pełną obsługę PR. Bitwa między PR i reklamą rozpoczęta. Wszystko dzieje się „na tyłach” klienta. Z drugiej strony agencje PR uzupełniają swoje usługi o zakup mediów, content marketing, produkcję reklam, bannerów, newsletterów etc serwisy, które wcześniej były domeną agencji reklamowych. Istne szaleństwo!

Ale jak tu nie oszaleć kiedy dyrektorzy marketingu inwestują wielkie pieniędze w reklamę, mimo, iż już wcześniej twierdzili, że stracili do niej przekonanie. Wydatki na reklamę dokonywane przez wielkich producentów dóbr konsumpcyjnych wyglądają jak finansowe fajerwerki, gdzie z dymem idzie budżet np: 50 mln złotych. Może także mniejsze sumy, nieważne. I tak od ich wielkości przeciętnemu zjadaczowi tych dóbr kręci się w głowie.

Kto wygra taki pojedynek?

Cokolwiek by mówić, w tej walce Public Relations ma jedną, ważną zaletę. Pomysły specjalistów PR muszą przejść przez prasowe sito, który narzuca wysoki poziom kreatywności i prawdomówności. W zamian oferuje wspaniałą bliskość i otwartość grupy docelowej, a co więcej wykorzystując narzędzie, za którym kryją się twarde dane, fakty, realne osoby. Każdy pomysł PR-owców przeszedł przez filtr sceptycznych dziennikarzy i redaktorów. Historie, które tworzy PR muszą być prawdziwe, a co więcej zintegrowane z ogólną strategią komunikacji korporacji. Nie ma już chyba na rynku firmy, która sądzi, że może powiedzieć jedno swoim akcjonariuszom a coś jeszcze innego konsumentom.

Podsumowując – w tym szaleństwie jest metoda! 

Warto wpuścić na boisko zarówno reklamę jak i public relations. Wygrywają najlepsze pomysły. Jeśli firmy podejmą ryzyko mogą uzyskać rezultaty, o których nigdy wcześniej nie śniły.

Agnieszka Stasiewicz-Swinney,
Dyrektor Zarządzający Comm Start Brand & Corporate Public Relations

Autorka od 20 lat zajmuje się public relations, w codziennej praktyce doradzając firmom w doborze najlepszej strategii komunikacji. Od 10 lat prowadzi własną agencję Comm Start.