Globalne trendy Public Relations w roku 2017

Komunikacja jest potęgą. Zadziwiające, ale wciąż tak jest, niemniej wiele tutaj się zmienia. Warto mieć tego świadomość.


Od lat obserwujemy rynek i możemy powiedzieć, że główne tendencje w komunikacji wahają się między emocjami a racjonalnym podejściem, na co ma wpływ kilka czynników: słabnące zaufanie do mediów, "fakty alternatywne”, spersonalizowana komunikacja, poszukiwanie otwartości i transparentności, a z drugiej strony nacisk szefa na dostarczenie namacalnych wyników.... Poniżej główne trendy na rok 2017:
1. Królują Social Media
Specjaliści Public Relations muszą coraz szybciej poruszać się w tym szybko zmieniającym się krajobrazie. Wyzwaniem dnia codziennego jest wielka eksplozja danych: rozszerza się liczba użytkowników, rosną wpływy „cyfrowych influencerów”, w gigantycznym tempie powiększa się masa wiadomości w mediach społecznościowych płynących w czasie rzeczywistym, w tym także komunikatów dotyczących twojej marki, firmy, branży i konkurencji. Wpływ mediów społecznościowych wzrósł 30-krotnie w okresie krótszym niż dwa lata. Zasadniczą różnicą między tradycyjnymi nośnikami a social media jest zaangażowanie odbiorcy. Sam natłok informacji wymaga działania wg. ściśle ustalonych priorytetów . Trzeba wiedzieć kto się liczy, co i jak mówi, a także w w jaki sposób współpracować. Kluczem do sukcesu jest znalezienie równowagi między emocjonami (story telling) a racjonalnym podejściem (dialog).
2. Mobilni zawsze i wszędzie
Kolejnym trendem o wielkim wpływie na komunikację jest rosnącą popularność smartfonów. Na świecie korzystanie z internetu na telefonach komórkowych stanowi już ponad 20% całego trafiku w intercie, i szybko rośnie. Smartfony na dobre zadomowiły się w naszym życiu, oferując wygodny dostęp praktycznie zawsze i wszędzie, prostotę, szybkość budowania kontekstu i reagowania na niego. Dzięki telefonii komórkowej, a niebawem także osobistym gadżetom każdy z nas będzie otrzymać treści jakie sobie wybierze i zażyczy, co również wskazuje na kolejny ważny trend tzn komunikacja staje się coraz bardziej spersonalizowana.
3. Zdjęcie, zdjęcia i jeszcze więcej zdjęć
Badania wykazały, że ludzie zapamiętują tylko 20% z tego co czytają, podczas gdy 83% procesu uczenia i zapamiętywania odbywa się drogą wzrokową. Ogromna popularność zdjęciowych portali społecznościowych, takich jak Instagram, Pinterest czy nawet FB, pokazuje emocjonalną siłę zdjęć w przekazywaniu informacji. Celem jest oczywiście, uzyskanie większej zapamiętywalności naszego komunikatu. Stąd siła zdjęć i video, które ‘opowiadają’ historie bardziej wyraziście i umożliwiają większe zaangażowanie konsumentów. Zastosowanie infografiki również wzmacnia przekaz wizualny sprawiając, że duże ilości danych są łatwiejsze do strawienia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę jedną rzecz: wraz z natłokiem informacji spada nasza zdolność koncentracji. Dlatego mocne obrazy i przekonująca wizualizacja decydują o tym czy twoja historia wyróżni się w tłumie.
4. Przejrzystość pilnie potrzebna
Świat wirtualny funkcjonuje sieć pajęcza. Nie ważne, na którą nitkę nastąpisz i tak wszyscy to odczują, nic nie umknie uwadze. Taki świat narzuca dużą transparentność i wymaga przejrzystej gry. Konsumenci mają o wiele więcej kanałów komunikacji do swojej dyspozycji, aby wystawić opinie, dać ‘like`a’ albo zdyskredytować firmę za brak uczciwości. To może być trudne do zaakceptowania dla wielu firm, ale nie ma innego wyjścia. Przejrzystość jest jedyną drogą komunikacji, a wszelkie błędy w tej dziedzinie są karane niezwykle szybko i skutecznie. Firmy albo marki, które zaakceptują ten trend hyper-uczciwości jako obgowiązujący standard na pewno szybko odczują korzyści w postaci zaufania konsumentów.
5. Dziennikarstwo społeczne
Social media przełamały tradycyjny model funkcjonowania mediów, dziennikarz przestał być strażnikiem informacji i wodzirejem odbiorców. Zmienił się też spsób kreowania "news`a". Taka ewolucja stwarza doskonałą okazję do PR-owców i profesjonalistów marketingu do tworzenia treści, które bardzo szybko stają się news`em, generują publikę, budują wizerunek marki lub firmy. Niemniej, takie dziennikarstwo nie jest tożsame z content marketingiem, nie stanowi też sponsorowania treści. To zupełnie nowa jakość. Tym bardziej skuteczna, im lepiej łączy się z marką i buduje jej wizerunek.

Read 2685 times
Rate this item
(0 votes)